Raspberry Pi – Poradnik zakupowy Święta zbliżają się wielkimi…


Raspberry Pi – Poradnik zakupowy

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się co kupić na prezent. Najprawdopodobniej jeśli tu trafiliście, to już wiecie, że chcecie kupić komuś Raspberry Pi. Postaram się doradzić jaki model wybrać i co do niego dokupić na starcie. Jeśli natomiast osoba, której chcecie kupić prezent ma już Raspberry Pi, to postaram się podpowiedzieć kilka ciekawych dodatków, które na pewno przydadzą się każdemu użytkownikowi Maliny.

  • Raspberry Pi Model 2 B – ~175 zł

Najmocniejszy model Raspberry Pi z czterordzeniowym procesoram oraz 1 GB pamięci RAM. Świetny start. Samo urządzenie dosyć drogie, ale zarówno osoby zaczynające swoją przygodę z Raspberry Pi jak i Ci, którzy mieli już styczność z RPi znajdą dla niego zastosowanie.

Raspberry Pi do działania potrzebuje karty pamięci z systemem oraz zasilacza. Karty pamięci są różne. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Przynajmniej 8 GB pojemności. Na mniejszych(np. 4 GB) również da się zainstalować system i bez problemu używać RPi, ale zawsze lepiej mieć jakiś zapas miejsca na dodatkowe pliki. Co oznacza ?class 10?? W największym uproszczeniu szybkość karty. Znajdziecie w sklepach najczęściej karty ?class 4? oraz właśnie ?class 10?. Kupcie ?class 10?. Różnica w szybkości działania jest mocno widoczna.

  • Zasilacz 5 V microUSB 2 A – 20-30 zł

Tak jak wcześniej wspomniałem, Raspberry Pi do działania potrzebuje też zasilacza. Najprawdopodobniej macie taki w domu i ładujecie nim swoje smartfony, ale warto dla wygody mieć oddzielny dla Maliny. W zasilaczu musimy zwrócić uwagę na 3 rzeczy. Musi to być zasilacz 5V(takimi zasilamy właśnie nasze smartfony). Zasilacz musi być również wyposażony w kabel z wtyczką microUSB. Większość telefonów z Androidem używa właśnie takiej wtyczki do zasilania. Trzecia sprawa to natężenie prądu, czyli właśnie te 2 A(ampery). Najlepiej kupić taki w okolicy 2A. Oczywiście jeśli kupimy mocniejszy 2,5A czy 3A to nic się nie stanie. Problem może pojawić się tylko w wypadku niższego natężenia(np. 1A). Wtedy Raspberry Pi będzie się samo restartować, bo będziemy mieć za słaby zasilacz.

Warto rozejrzeć się za takimi zestawami: Raspberry Pi 2B + microSD 8 GB class 10 + zasilacza. Możemy je kupić zazwyczaj za około 240 zł. Dodatkowo często zawierają również obudowę.

  • Karta sieciowa WiFi na USB – 30-40 zł

Raspberry Pi nie ma wbudowanego WiFi. Jeśli chcemy go używać, to musimy wyposażyć się w kartę sieciową WiFi wpinaną na USB. Cena takiego urządzenia to zazwyczaj od 30 do 40 zł. Ułatwi to życie każdemu posiadaczowi RPi, bo nie trzeba będzie zawsze podpinać Maliny do internetu za pomocą kabla.

To najprawdopodobniej każdy ma w domu i nie jest zupełnie potrzebne, ale różnie bywa. Możliwe, że po zapoznaniu się z Rapsberry Pi przestanie się korzystać z myszki i klawiatury, więc nie musimy kupować najdroższych modeli. W zasadzie poza pierwszą konfiguracją systemu resztę rzeczy można robić zdalnie, choć najczęściej nawet konfiguracja nowego systemu może być w pełni zdalna.

Wszystkie podzespoły wymienione powyżej przydadzą się każdemu, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z RPi. To takie jakby zestawy startowe. Teraz kilka rzeczy, które można dokupić dodatkowo do tych zestawów.

  • Oficjalny Ekran dotykowy 7? dla Raspberry Pi – 350 zł

Ekran dotykowy przeznaczony specjalnie dla Raspberry Pi. Działa świetnie, jest bardzo dobrze wykonany i banalny w instalacji.

Praktycznie w każdym sklepie z elektronikom znajdziemy coś takiego. Zestaw ten zawiera zazwyczaj trochę kabelków, kilka lub kilkanaście czujników, diody, przyciski, rezystory oraz płytkę uniwersalną. Pozwala on na podpinanie różnych rzeczy do Raspberry Pi i programowanie ich. Z początku może wydawać się dość skomplikowane, ale w gruncie rzeczy to dość proste rzeczy i gwarantują sporo zabawy. Zwłaszcza jeśli ktoś nigdy nie programował fizycznych urządzeń.

Dodatek bez którego można się obejść, ale z drugiej strony warto mieć coś do zabezpieczenia naszej Maliny. Oficjalna obudowa jest trochę droższa niż pozostałe, ale w łatwy sposób pozwala na dostęp do wszystkich złącz Maliny. Dodatkowo jest bardzo dobrze wykonana.

Kamera dla Raspberry Pi. Pozwala robić zdjęcia oraz kręcić filmy w HD. Wersje z dopiskiem ?NoIR? robią w dzień zdjęcia mocno zachodzące kolorem fioletowym, ale pozwalają na budowę nocnego monitoringu, bo umożliwiają nagrywanie wideo w nocy przy oświetleniu podczerwienią.

Dodatkowo karta dźwiękowa dla Raspberry Pi pozwalająca uzyskać świetnej jakości dźwięk. Bez problemu współpracuje z każdym systemem. W sprzedaży znajduje się kilka modelu z różnymi wyjściami. Wybór więc zależy od tego jaki mamy system audio w domu.

Raspberry Pi Zero – od ~30 zł

Najnowszy model Raspberry Pi. Super mała i bardzo wydajna Malina, która pozbawiona jest większości portów, ale wciąż dająca masę możliwości. Największym jej problemem jest jej brak. Wszystkie wyprzedały się w dniu premiery i dostępna będzie dopiero na dzień lub dwa przed świętami. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że to urządzenie, którego cena zaczyna się od 30 zł i nie warto przepłacać niewiadomo ile, żeby dostać ją kilka tygodni wcześniej. Lepiej poczekać. Nie jest to też najlepszy wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Raspberry Pi. Brak większej liczby złącz USB i wyjścia audio 3,5mm mogą niepotrzebnie zrazić początkujące osoby.

Polecane sklepy internetowe:

Zdjęcie: flickr.com

Jeśli chcesz podyskutować lub wymienić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o Raspberry Pi, albo po prostu szukasz inspiracji w jaki sposób wykorzystać swoją Malinkę, zapraszamy do naszej grupy na FB! – facebook.com/groups/malinowepi i do polubienia naszego profilu na Facebooku – facebook.com/malinowepi oraz zapisania się na Malinowy Newsletter.

Źródło: Rapsberi Pi