Raspberry Pi Zero – Zupełnie nowa Malina Dzisiaj rano Raspberry…


Raspberry Pi Zero – Zupełnie nowa Malina

Dzisiaj rano Raspberry Pi Foundation zafundowało nam nie lada newsa. Ogłoszono właśnie wprowadzenie do sprzedaży zupełnie nowego modelu Raspberry Pi.

Do tej pory dostępne były starsze modele A oraz B. Modele pośrednie A+ i B+ oraz najnowszy z lutego tego roku Model 2 B. Jeśli mielibyśmy się spodziewać jakiejś nowej Maliny, to raczej modelu 2 A, natomiast dzisiaj dostaliśmy coś zupełnie nowego.

  • Model Zero, to płytka o wymiarach 65mm x 30mm x 5mm(o wiele mniejsza niż obecne modele).

  • Układ Broadcom BCM2835(1GHz ARM11) – Do dyspozycji mamy jednordzeniowy procesor, taktowany na 1GHz. Oznacza to mocniejszy układ niż w modelach A/B/B+(o około 40%), ale słabszy niż w 2B.

  • 512MB Pamięci RAM – Dla zainteresowanych – są to układy LPDDR2 SDRAM.

  • Zero posiada dokładnie to samo 40 pinów GPIO co model A+/B+/2B.

  • micro-SD – podobnie jak w Modelu A+/B+/2B system instalujemy na karcie pamięci micro-SD.

  • Dwa złącza micro-USB. Jedno do zasilania, a drugie do podłączenia urządzeń peryferyjnych.

  • mini-HDMI – mniejsze złącze HDMI, więc będziemy potrzebowali przejściówki na zwykłe.

Na szczęście przejściówki mini-HDMI do HDMI jak i micro-USB dołączone są do Raspberry Pi Zero.

Największym zaskoczeniem jest jednak cena nowej Maliny – $5.

Na dniach możemy spodziewać się sporego szumu na ten temat, bo właśnie w cenie około 30 zł pojawił się pełnowymiarowy komputer z Linuksem na pokładzie. Wydaje mi się, że Raspberry Pi Foundation chciało w ten sposób odpowiedzieć na popularyzację układów ESP8266 oraz im podobnych. Te niewielkie urządzenia kosztują w okolicy 20 zł. Nie mają takich możliwości jak RPi ale posiadają jedną zasadniczą przewagę – wbudowany moduł WiFi.

Postaram się dla Was przetestować Model Zero przy najbliższej okazji. Jestem ciekaw czy pojawią się dedykowane obudowy na to maleństwo.

Zdjęcie w nagłówku: element14.com

Jeśli chcesz podyskutować lub wymienić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o Raspberry Pi, albo po prostu szukasz inspiracji w jaki sposób wykorzystać swoją Malinkę, zapraszamy do naszej grupy na FB! – facebook.com/groups/malinowepi i do polubienia naszego profilu na Facebooku – facebook.com/malinowepi oraz zapisania się na Malinowy Newsletter.

Źródło: Rapsberi Pi