Streaming muzyki dla dowolnego systemu audio Ostatnio jakoś nie…


Streaming muzyki dla dowolnego systemu audio

Ostatnio jakoś nie idzie mi wymyślanie tytułów wpisów. Mam wrażenie, że są strasznie zagmatwane i nie przekazują żadnej treści, no ale ok, zaraz wyjaśnię o co tak naprawdę mi chodzi.

Jakiś czas temu widziałem an Kickstarterze projekt urządzenia, które umożliwiało podłączenie do dowolnego systemu audio(wieży, głośników itd.) i odtwarzanie na nim muzyki ze Spotify. Przy okazji testu karty dźwiękowej HiFiBerry postanowiłem zbudować coś podobnego samemu. Zależało mi również na tym, żeby urządzenie można w pełni kontrolować zdalnie. Najlepiej z poziomu telefonu.

Najważniejszym elementem była możliwość odtwarzania muzyki ze Spotify na mojej starej wieży, która w żaden sposób nie łączy się z internetem. Postanowiłem użyć do tego HiFiBerry DAC+ Standard RCA. Oczywiście w przypadku modelu z wyjściem 3.5mm wszystko działa dokładnie tak samo. Chciałem również użyć Raspberry A+, a nie najmocniejszego Modelu 2 B. W przypadku obu urządzeń mamy taki sam rozstaw pinów GPIO, więc z obsługą HiFiBerry nie ma problemów. Największa różnica to liczba złącz oraz jednordzeniowy procesor 700MHz, a nie czterordzeniowy 900MHz jak w 2 B i tylko 256MB pamięci RAM zamiast 1GB. Model A+ posiada tylko jedno wejście USB, więc podłączyłem do niego modem WiFi. Samo urządzenie jest wielkości karty dźwiękowej HiFiBerry, więc całość jest bardzo kompaktowa.

Po czwartkowej premierze Raspberry Pi Zero, pewnie użyłbym tego maleństwa, które zresztą jest o 40% bardziej wydajne niż model A+, ale niestety na to trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, bo wszystkie nowe Maliny sprzedały się w mgnieniu oka i nowe pojawią się najprawdopodobniej dopiero tuż przed świętami. Przejdźmy do konkretów. Malinę A+ wraz z HiFiBerry podłączyłem do wieży oraz zasilacza i? przetestowałem z dwoma systemami.

Na pierwszy ogień poszedł Pi MusicBox. Teoretycznie system idealny dla tego co chciałem zrobić. Pełna obsługa muziki przez przeglądarkę, Spotify, obsługa HiFiBerry, wsparcie dla praktycznie każdego formatu materiałów audio. Dodatkowo działa AirPlay z iPhone?a oraz DLNA z urządzeń z Androidem. Dodatkowo mamy też scrobbling na Last.FM. Oczywiście nie zabrakło też wsparcia dla kart WiFi. W czym więc problem? W tym, że system po pierwszym restarcie już się nigdy nie uruchomił. Wgrałem go trzy razy na różne karty pamięci, ale efekt zawsze był taki sam. Pomyślałem, że to może wina użycia Raspberry Pi A+, które chyba jest najmniej popularne z całej malinowej rodziny. Jednak na RPi 2 B działo się dokładnie to samo. W zasadzie nie wiem z czego to wynika. Ostatnia wersja Pi MusicBox(0.6) pochodzi z 6 kwietnia 2015. Możliwe, że tutaj leży problem, ale nie jestem tego pewien. W razie postanowiłem poszukać jakiegoś innego systemu, który spełni moje wymagania.

Znalazłem Volumio, które jak się okazuje robi w zasadzie to samo, tylko w odróżnieniu od Pi MusicBox działa. Co ciekawe w przypadku Volumio ostatnia wersja jest jeszcze starsza niż Pi MusicBox, bo pochodzi z początku lutego 2015. System w porównaniu do Raspbiana uruchamia się dosyć długo. Mam wrażenie, że przynajmniej dwa razy dłużej. Sterowanie odtwarzaną muzyką odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Panel znajdziemy zawsze pod adresem volumio.local. W tym miejscu również ustawiamy wszystkie rzeczy w naszym systemie. To również plus w stosunku do Pi MusicBox, gdzie nasz login i hasło do Spotify musieliśmy wpisywać w pliku tekstowym na karcie pamięci. Warto również wspomnieć, że w przypadku obu systemów musimy posiadać konto Premium w Spotify aby korzystać z tego serwisu.

W całkiem prosty i szybki sposób możemy sami zrobić urządzenie umożliwiające nam podłączenie dowolnego systemu audio do sieci i obsługę streamingu muzyki. Całość bez problemu działa nawet na starszych i słabszych wersjach Maliny. Natomiast karta dzwiękowa HiFiBerry zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku, a system Volumio i Pi MusicBox umożliwiają sterowanie z poziomu telefonu tym co odtwarzamy.

Jeśli chcesz podyskutować lub wymienić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o Raspberry Pi, albo po prostu szukasz inspiracji w jaki sposób wykorzystać swoją Malinkę, zapraszamy do naszej grupy na FB! – facebook.com/groups/malinowepi i do polubienia naszego profilu na Facebooku – facebook.com/malinowepi oraz zapisania się na Malinowy Newsletter.

Źródło: Rapsberi Pi